• Sestdiena, 2021. gada 16. janvāris
  • Vārda diena: Lida, Lidija
  • Rīgā sniega pārslas, -12 °C, D vējš, 1,54m/s
LSM Bērnistaba

«Daudz laimes, jubilār!» Mārtiņš Klišāns

Daudz laimes, jubilār!

Diriģents un mūziķis Mārtiņš Klišāns uz interviju ierodas no savām mājām Siguldā, precīzi laikā. Smaidīgs, lieliskā un vingrā tēlā, pats priecādamies par iespēju vakaros izskriet nelielu krosiņu pa mežu.

Dzimis gan Mārtiņš ir Rīgā, 1967. gada 30. novembrī, mūziķu ģimenē. Mārtiņa tēvs ir trompetists Jānis Klišāns, mežraga lielmeistara Arvīda Klišāna brālis, savukārt mamma ir diriģente Daina Klišāne, kuru profesionālais ceļš savulaik aizvedis uz Latvijas Televīziju. Andrejs Volmārs un citi kolēģi Dainu pazīst kā šarmantu, inteliģentu un ļoti erudītu mūzikas noformētāju. Savukārt Mārtiņam mammas darbs LTV padomju laikos saistās ar iespēju no LTV fonotēkas dabūt vienu otru ārzemju ierakstu, no, piemēram, grupas «ABBA» kolekcijas.

Mārtiņš pats pirmo profesionālo muzikālo izglītību ieguvis dziedot Emīla Dārziņa zēnu korī pie izcilā mūziķa un diriģenta Jāņa Ernštreita, kura lūgts un aicināts, Mārtiņš vēlāk pārņēmis kora vadību. J. Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā Mārtiņam laimējas mācīties pie citas izcilības – kordiriģēšanas profesora Imanta Kokara.

Latvijas kultūra M. Klišāna personā iegūst ne tikai izcilu mūziķi un diriģentu, bet arī izcilu pedagogu šī vārda lielākajā nozīmē, kas turpina J. Ernštreita tradīciju: «Ne visi puikas skolā varbūt kļūs par mūziķiem, bet – par labiem cilvēkiem gan!»

Liela daļa Latvijas mūzikas izcilību izgājuši cauri tieši šai talantu kalvei – Daumants Kalniņš, Māris Sirmais, Sigvards Kļava, Jānis Šipkēvics, Andris Sējāns, Kaspars Putniņš, Ivars Cinkuss, vēl un vēl. 2001. gadā Rīgas Doma zēnu koris M. Klišāna vadībā saņem Lielo mūzikas balvu.

Arī Mārtiņam pašam patīk dziedāt, sajusties kā izpildītājmāksliniekam, brīvākam no lielās atbildības par visiem. 1999. gadā M. Klišāns papildinājis zināšanas Prinstonā (ASV). Studiju laikā kā dziedātājs piedalījies Štutgartes Baha akadēmijas meistarklasē pie prof. Brūsa Ābela (Bruce Abel).

«Dziedot es atraisos, sevi realizēju. Varbūt ne ārēji, vairāk vertikāli,» mazliet skumji par reto iespēju uzstāties kā izpildītājmāksliniekam, nosaka Mārtiņš pats.

Intervijā daudz stāstu par gan par kora puikām, gan par paša bērniem, gan arī par Dziesmu svētkiem, kur Mārtiņš savulaik bijis jaunākais virsdiriģents, bet Latvijas simtgadē - svētku Noslēguma koncerta mākslinieciskais vadītājs.

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!

«Daudz laimes, jubilār!» Ligita Dēvica

Daudz laimes, jubilār!
Anotācija

«Daudz laimes, jubilār!» Andris Ērglis

Daudz laimes, jubilār!

Daudz laimes, jubilār! Kārlis Būmeisters 1

Daudz laimes, jubilār!

Daudz laimes, jubilār! Teologs Juris Cālītis

Daudz laimes, jubilār!
Anotācija

«Daudz laimes, jubilār!» Ligita Dēvica

Daudz laimes, jubilār!