Šī atkal ir lielo svētku vasara! Jūnija pašā izskaņā un jūlija deviņas dienas Rīga dimdēs, jo notiks XXVII Vispārējie latviešu Dziesmu svētki un XVII Deju svētki. Tas ir liels notikums mūsu valsts vēsturē, maģisks laiks visai latviskajai identitātei, īpaši tāpēc, ka šoreiz būs notikuma 150. gadadiena.

LTV projekts “Dziesmas ceļš”, kas jau stāstījis par Imanta Kalniņa un Mārtiņa Brauna populārākajām un vispopulārākajām dziesmām, šoreiz pievērsīsies astoņām dziesmu svētku dziesmām, cenšoties izstāstīt šo dziesmu ceļu cauri gadu desmitiem, no tapšanas līdz kopkora balsīm Mežaparka priedēs, ieklausoties diriģentu un mūzikas ekspertu vērtējumos, koristu un solistu stāstos, iedziļinoties LTV videoarhīvā atrodamajās liecībās, cenšoties atklāt katras dziesmas īpašo sajūtu kodu.

Radošajai komandai izvēlēties tikai astoņas dziesmas no dziesmu simtiem, ko iemīļojuši koristi, bija visgrūtākais uzdevums. Sākot ar 30. aprīli katru svētdienu stāstīsim vienu stāstu par dziesmu. Sāksim ar “Saule, Pērkons, Daugava” (Mārtiņš Brauns / Rainis). Tai sekos “Dziesmai šodien liela diena” (Pēteris Barisons / Arvīds Skalbe), “Pūt, vējiņi” (latviešu tautasdziesma), “Mūžam zili” (Emīls Dārziņš / Kārlis Skalbe), “Manai dzimtenei” (Raimonds Pauls / Jānis Peters), “Gaismas pils” (Jāzeps Vītols / Auseklis), “Lec, saulīte!” (Raimonds Tiguls / Rasa Bugavičute-Pēce) un “Jāņuvakars” (Emilis Melngailis / latviešu tautasdziesmas vārdi).

Raidījumos dzirdēsiet kopkora virsdiriģentus Romānu Vanagu, Intu Teterovski, Mārtiņu Klišānu, Airu Birziņu, Māri Sirmo, Jēkabu Ozoliņu, Sigvardu Kļavu, Agitu Ikaunieci-Rimšēviču, Gintu Ceplenieku, autorus Raimondu Paulu, Raimondu Tigulu, Rasu Bugavičuti-Pēci u.c.

Režisors: Arvīds Babris. Redaktore: Sandra Freiberga.

Aizkadra tekstus ierunājis Gundars Grasbergs. Par katru dziesmu būs arī stāsts sabiedrisko mediju portālā LSM.lv.

“Saule, Pērkons, Daugava”

Himniskā latviešu mesa, kuras vārdi ir Raiņa dzeja no dramatiskās poēmas “Daugava”, kas uzrakstīta mūsu valsts tapšanas atklāsmē un pirmo reizi izdota 1919. gada septembrī īsi pirms Bermonta uzbrukuma Rīgai, nu ir zināma kā Mārtiņa Brauna kora dziesma “Saule, Pērkons, Daugava”.

Par dziesmu “Saule, Pērkons, Daugava” kļuva 1988. gadā, kad ideja par Latvijas kā valsts atdzimšanu kļuva ticama otro reizi. Kas šajā dziesmā ir tik īpašs, ka tā fascinē ne tikai Raiņa dzejas dēļ, bet arī muzikālā vēstījuma dēļ, to raidījumā “Dziesmas ceļš” stāstīs gan pats Māriņš Brauns (ieraksts veikts 2021. gada septembrī), gan diriģenti Ivars Bērziņš, Romāns Vanags, Ivars Cinkuss, koristi un šīs dziesmas virsdiriģents gaidāmajos svētkos Sigvards Kļava. Kopš dziesma uzrakstīta, šogad tā dziesmu svētkos skanēs piekto reizi, un šķiet, ka tā ir dziesmu svētku repertuārā uz palikšanu mūžīgi mūžos.