• Ceturtdiena, 2021. gada 21. janvāris
  • Vārda diena: Agne, Agnese, Agnija
  • Rīgā viegls lietus, -4 °C, D/DA vējš, 4,12m/s
LSM Bērnistaba

Nacionālie dārgumi. 100 g kultūras. Anšlavs Eglītis

Nacionālie dārgumi. 100g kultūras

Anšlavs Eglītis (1906 – 1993) ir pilsētas rakstnieks, spožs ironijas meistars un groteskas meistars ar interesi par ekstravagantiem dīvaiņiem un mākslinieku dzīves paradoksiem. Lasītājus viņa darbos saista daudzkrāsains un asprātīgs stils, izcila raksturošanas prasme.

Šoruden pirmizrādi piedzīvo romantiskā intrigu un pārpratumu komēdija „Homo Novus” režisores Annas Vidulejas interpretācijā pēc Anšlava Eglīša romāna.  Tas ir stāsts par jaunu un nabadzīgu,bet ambiciozu provinces mākslinieku, kurš no laukiem ierodas Rīgā,lai iekarotu savu vietu mākslas pasaulē. Anšlavs Eglītis savā darbā atklājis 1930. gadu Rīgu ar tās bohēmu, veidojot spilgtu mākslinieku galeriju, kuru filmā iemiesos latviešu teātru aktieru un citu tautā zināmu personību buķete. Filma „Homo Novus” ir režisores Annas Vidulejas atzīšanās mīlestībā Rīgai.

Raidījumā tiksimies ar filmas „Homo Novus” veidotājiem un iepazīsim Anšlava Eglīša rakstnieka dažādās šķautnes.

Komentāri (4)

Irēna Andranova
Labdien!Vēlos komentēt faktus par Anšlava Eglīša kā nelasīta un neizzināta autora statusu.Uz to rosināja raidījuma vadītāja vārdi par obligāto literatūru.Gribu pateikt, ka izdedevniecības Zvaigzne literatūras grāmatās 8. klasei ir brīnišķīgs , saturīgs fragments no Pansijas Pilī, ko gadiem sen jau izvēlas literatūras skolotaji kā obligātu romānu, jo tas ir piesātināts ar faktiem, humoru un personību aprakstiem.Pēc šī fragmenta izlasīšanas skolēni pēta minētās personības un veido katalogus.Lūgums pārbaudīt faktus pirms apgalvojumiem. Cieņā!
Gita Morris Vāgenheima
Ja runājam par dzīvi - īpaši mākslinieku aprindās - starpkaru Latvijā, tad nepārspēts tās aprakstītājs ir Mariss Vētra, kuram pie smalkās, labsirdīgās ironijas vēl nāk klāt dokumentalitāte [viņa grāmatas ir memuāri, kurās pieminētas īstas personas ar vārdiem un uzvārdiem], kā arī (mans pirmais un augstākais kritērijs mākslas darba izcilībai) - SMELDZE.
Vecgrāvis apšaubīja, ka Upenājs varētu būt Anšlāva prototips, jo viņam licies pārāk stīvs un pareizs. Atļaušos šeit starpiesaukties, ka tieši tā Anšlāvu Eglīti raksturoja Hilda Prince - "viņš vienmēr bija tāds stīvs un pareizs." Stīvs, pareizs, bet bez smeldzes...
Gita Morris Vāgenheima
Precizēju: Holivudas Foreign Press asociācijā viņš iesaistījās un AKREDITĒJĀS kā Amerikas Balss no Vašingtonas latviešu nodaļas korespondents. Ļoti labi atceros viņa reportāžas un korespondences no Zelta Globusa, Oskara ceremonijām, kā arī regulārus Holivudas filmu apskatus, kas palikuši atmiņā ar šo filmu virsrakstu latviskojumiem. Piemēram: "City Slickers" - "Pilsētas mīkstpēdiņi."
Gita Morris Vāgenheima
1) Anšlavam Eglītim bija iespēja uzrunāt miljonus tautiešu savā zemē ar "Amerikas Balss no Vašingtonas" starpniecību, ko viņš arī izmantoja un par ko var pārliecināties LV NB kinofotoaudiofondā, kur nodots glabāšanā ja ne viss, tad vismaz daļējs latviešu nodaļas ierakstu arhīvs! 2) Holivudas Ārvalstu Preses asociācijā viņš iesaistījās un akreditējās pats - nevis, kā apgalvo Viesturs Vecgrāvis "viņu ievēroja Holivudas žurnālisti un aicināja rakstīt." 3) Tāda fotografēšanās Amērikā ir pilnīgi normāla padarīšana. Bildēs var redzēt, ka AE pozē ar kinozvaigznēm smaidīgs un atraisīts, nevis ar sakostiem zobiem tikai tāpēc, ka viņam par savu darbību Holivudas Foreign Press asociācijā būtu kādam jāatskaitās. 4) Ļoti žēl, ka nebija izdevība uzaicināt kādu no Eglīša laikabiedriem. Man laimējās pazīt Osvalda Uršteina atraitni, nelaiķi Hildu Princi, kura mēdza kavēties kolorītās atmiņās par Anšlāvu, kuras, ja nemaldos ir ietvertas arī Viktora Hausmaņa 2005. gadā, Latvijā izdotajā grāmatā "Anšlavs Eglītis".

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!

Nacionālie dārgumi.100 g kultūras

Nacionālie dārgumi. 100g kultūras

Nacionālie dārgumi.100 g kultūras

Nacionālie dārgumi. 100g kultūras

100 g kultūras. Nacionālie dārgumi

Nacionālie dārgumi. 100g kultūras

100 g kultūras. Nacionālie dārgumi

Nacionālie dārgumi. 100g kultūras

100 g kultūras. Nacionālie dārgumi

Nacionālie dārgumi. 100g kultūras