• Ceturtdiena, 2021. gada 21. janvāris
  • Vārda diena: Agne, Agnese, Agnija
  • Rīgā viegls lietus, -4 °C, D/DA vējš, 3,60m/s
LSM Bērnistaba

«Daudz laimes, jubilār!». Varis Vētra

Daudz laimes, jubilār!

Rīdzinieks, kam no bērnības patīk sports, īpaši basketbols. Muzikāli izglītots, jau skolas laikā bijis grupas «Mazie brāļi» dalībnieks. Varis ir dzimis 1955. gada 22. martā, izglītojies aktiermeistarībā un Dailes teātrī ienācis 1977. gadā kā  6. studijas absolvents.  Staltais un muzikālais puisis tika pamanīts jau studenta gados – 1974. gadā viņš debitē vienā no galvenajām lomām režisores Adas Neretnieces filmā „Pirmā vasara”, savukārt  1976. gadā – galvenajā lomā režisores Dzidras Ritenbergas filmā „Šīs bīstamās balkona durvis”. Filma izpelnās skatītāju mīlestību, savukārt Varis ar prieku atceras iespēju strādāt kopā  ar kursa biedriem – Esmeraldu Ermali un Pēteri Gaudiņu.

Uz Dailes teātra skatuves viņš satiekas ar lielajiem grandiem – Hariju Liepiņu, Lilitu Bērziņu, Almu Ābeli, Hermani Vazdiku, Ēvaldu Valteru. Skatoties LTV arhīvā saglabājušos izrādi – G. Priedes „Tavu labo slavu” (1980), aktieris ir patiesi aizkustināts. Kopā ar teātra jaunajiem kolēģiem Jāni Paukštello, Ivaru Kalniņu un Andri Bērziņu, Varis ir to laimīgo skaitā, ko liktenīgā brīdī pamana un saulē izceļ Raimonds Pauls. Vēlāk Maestro atceras, ka tieši ar šo četrnieku sākas aktierdziedāšanas ēra viņa daiļradē, ko Pauls lolo joprojām. Četri jaunie aktieri savu kvartetu , atsaucoties uz kādu R. Paula dziesmu, esot plānojuši saukt par „Ganāmo pulku”, bet Pauls „pamet” domu par „Mūžīgo unisonu”, kas ticis skatītāju mīlēts ja ne gluži mūžīgi, tad ilgstoši, cauri gadiem un uzstājas vēl joprojām. Par puišiem filmu studijā  „Telefilmā-Rīga” (režisore M. Jurjāne) top muzikālā filma, kvartets piedalās Dailes teātra izrādē  Ā. Alunāns „Džons Neilands”, kurā izrādes sižetisko darbību ik pa brīdim pārtrauc R. Paula komponētie muzikālie numuri. To izpildījums balstās jauno aktieru nerimtīgajās un asprātīgajās joku  un improvizāciju variācijās. Koncerti kopā ar Paulu televīzijā, Teātra dienas koncerti un galu galā – ikviens no viņiem uzstājas arī individuāli…

Šķiet, Varim Vētram dzīvē veicas – kino un teātris, publikas mīlestība un dziedošā aktiera reibinošā slava, koncertējot kopā ar Maestro. Taču viņa paša sajūta ir cita: aktiera karjera neveidojas tik veiksmīgi, kā gribētos. Būdams mērķtiecīgs cilvēks, viņš konservatorijā iestājas atkārtoti, šoreiz – dramatiskā teātra režijas kursā, ko 1984. gadā arī absolvē. Taču galu galā viņs tomēr nolemj mākslas lauku pamest un doties biznesa virzienā. Varbūt šo grūto lēmumu palīdz pieņemt viņa slavenā radinieka Marisa Vētras pieredze: bija brīdis, kad arī ieliskais operdziedonis ir bijis spiests aiziet no mīļotā Baltā nama, un tomēr – viņš neļauj liktenīgajam brīdim sevi satriekt.

2004. gadā RISEBA ieguvis uzņēmējdarbības maģistra grādu, Varis nodibina savu uzņēmumu «Kafijas nams». Varis atceras: „Bija brīdis, kad man negribējās ņemt ģitāru rokās un iet uz skatuves.” Pārmaiņu laiks parasti ir intraverts, iztukšojošs, un Varis tam ir izgājis cauri.

Šķiet, tagad ir pavisam citādi. Izkuģojis cauri dažādiem dzīves sēkļiem, Varis nav padevies, ir cīnījies, un tagad ieguvis viedumu: no viņa strāvo miers, harmonija un saulainums. Viņu gaida. Gan mājās, gan publika, jo - viņam ir, ar ko dalīties. Dzejoļu krājums «Tu esi skaista visos niekos, sīkumos», dziesmu albumi «Pārdodu vēju un zirgu vēl klāt» un «Viena mirkļa dēļ». Tagad viņš ir brīvmākslinieks. Dziedātājs, bet citādāks. „Es vairs nedziedu kā aktieris,” viņš nosaka. Kā tad? Vai kā Varis Vētra?... To Andrejs Volmārs intervijā noteikti pavaicās.

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!

«Daudz laimes, jubilār!» Andris Ērglis

Daudz laimes, jubilār!

«Daudz laimes, jubilār!» Ligita Dēvica

Daudz laimes, jubilār!
Anotācija

«Daudz laimes, jubilār!» Jānis Šipkēvics

Daudz laimes, jubilār!
Anotācija

«Daudz laimes, jubilār!» Andris Ērglis

Daudz laimes, jubilār!

Daudz laimes, jubilār! Kārlis Būmeisters 1

Daudz laimes, jubilār!