• Ceturtdiena, 2020. gada 27. februāris
  • Vārda diena: Līva, Līvija, Andra
  • Rīgā +0.4°C, ZR vējš 0.9m/s, 742mm Hg, 87%
LSM Bērnistaba

Nacionālie dārgumi. 100 g kultūras. Izcilie latviešu aktieri

Nacionālie dārgumi. 100g kultūras

Latvijā mīl, apskauž un apraksta aktierus, viņu sasniegumus un viņu dzīves. Pirmo reizi mūsu kultūrvēsturē tapis apjomīgs aktiermākslai veltīts divu sējumu izdevums: 100 izcili Latvijas aktieri ir kļuvuši par grāmatas varoņiem.

Nav gaistošākas profesijas par teātra aktiera darbu!  Bet nav dzīvākas mākslas par aktiermākslu teātrī! Tas mirklis, kad aktiera profesionālais sniegums publikai ļauj sasniegt  neatkārtojamu mākslas brīnuma katarsi, savā unikalitātē nav salīdzināms ne ar vienu no citiem mākslas veidiem. Kāpēc aktiera profesija visos laikos ir bijusi tik iekārojama un līdz ar to apbrīnojama? Ko nozīmē izcilība aktiera meistarībā?  Vai publikas un kritikas prasības pret aktiermākslu cauri gadiem ir  mainījušās?  Vai pirms 100 gadiem teātri spēlēja  būtiski savādāk? Respektējot laikmeta nodevas un likteni cilvēkam piedzimt tajā un  nevis citā laikā, cienot personības savdabību un unikalitāti, 22 teātra kritiķi un zinātnieki ir vienojušies par izcilāko aktieru plejādi un veltījuši viņiem savu apjomīgo pētījumu. Atzīmējot nupat notikušo Teātra dienu, Nacionālo dārgumu studijā tiekas grāmatas idejas autore un zinātniskā vadītāja, teātra kritiķe  Silvija Radzobe un aktieri, kuri ir viņas grāmatas varoņi.

Komentāri (2)

Gita Morris Vāgenheima
Raidījuma beigās atklājās mulsinošā intriga, kāpēc grāmata par 103 izciliem Latvijas aktieriem ir nosaukta "100 izcili LV aktieri" - jo tās redaktrise [SR], esot, lūk, aizrediģējusies līdz spēka izsīkumam, tāpēc - es smalkjūtīgi minu - pierediģēt grāmatas virsrakstu tās patiesajam saturam vairs vienkārši neatlika spēka. Un, acīmredzot, izdevniecības korektoriem vairs nav nekādas teikšanas, jo to varētu pārprast kā ... cenzūru. Šis bija raidījums, kurā uzmirdzēja raidījuma vadītājs, - īpaši ar eleganto piezīmi par trim "aizkadrā" palikušiem izciliem LV aktieriem: 100 grāmatas nosaukumā, 103 grāmatā iekšā; 51 jau kapu kalniņā - 52-iem dzīvajiem nu jādomā, kuru no mums SR atstājusi aizkadrā jeb - teātra valodā runājot - aizkulisēs! Jeb - kuri no mums ir trīs liekie, kuri it kā ir ieskaitīti 100 izcilajos, bet it kā tomēr nav, jo grāmatas virsrakstā neparādāmies? Paldies - šis raidījums bija jautrāks par iepriekšējo - veltītu Alfrēdam Jaunušanam - izcilākajam komēdiju režisoram un vienam no izcilākajiem komiķiem Latvijas teātra vēsturē!
Hilda Lapsa
Par trīs "liekajiem" Radzobe savā neizmērojamajā smalkjūtībā jau ir izkladzinājusi: ""Tie trīs aktieri, kas nāca klāt, bija Maija Doveika, kura tad, kad sākām darbu vēl nebija zvaigzne, bet pēc pusotra gada jau bija un grāmata nebija iedomājama bez viņas," atzīst Radzobe. Savukārt teātra zinātniece Guna Zeltiņa uzskatīja ka divi izcili Latvijas aktieri, kuru talantu sapostīja alkoholisms, tie arī cienīgi būt grāmatā. Runa ir par Rūdolfu Plēpi un Jāni Reini,ka šī grāmata nav tikumisko, bet talantīgo cilvēku grāmata," turpina Radzobe."

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!

Nacionālie dārgumi. 100 g kultūras. Neatkarības karam – 100

Nacionālie dārgumi. 100g kultūras

Nacionālie dārgumi. 100 g kultūras. Latvijas Universitātei – 100!

Nacionālie dārgumi. 100g kultūras
Anotācija

Nacionālie dārgumi. 100 g kultūras. Neatkarības karam – 100

Nacionālie dārgumi. 100g kultūras
Anotācija

Nacionālie dārgumi. 100 g kultūras. Latvijas Universitātei – 100!

Nacionālie dārgumi. 100g kultūras

Nacionālie dārgumi. 100 g kultūras. Latvijas Nacionālā bibliotēka

Nacionālie dārgumi. 100g kultūras