Latvijas Televīzijā Lieldienu brīvdienās – vairāku dokumentālo filmu un koncertierakstu pirmizrādes

Latvijas Televīzijā Lieldienu brīvdienās – vairāku dokumentālo filmu un koncertierakstu pirmizrādes

Latvijas Televīzijā (LTV) Lieldienu brīvdienās no 29. marta līdz 1. aprīlim būs pārraides dažādu paaudžu skatītājiem. Bērnus gaida iemīļotu raidījumu varoņu atgriešanās, arī animāciju pirmizrādes, bet pieaugušos – aizraujošu filmu klāsts, dokumentālo filmu, kā arī koncertierakstu pirmizrādes. 

LTV1 ēterā Lielajā piektdienā, 29. martā, jau no plkst. 09.05 visas dienas garumā – latviešu spēlfilmu izlase. Savukārt plkst. 21.30 LTV pirmizrādi piedzīvos aizkustinoša režisores Katrīnas Tomašickas dokumentālā filma "Uzlūdz dāmas" (2023). Filma vēsta par Latvijas senioriem un viņu mīlestības meklējumiem, kas aizved pie jauniem sarunu partneriem, ceļabiedriem un dzīves pavadoņiem. Varoņi pauž savu pieredzi, atklājot, ka jūtas visos vecumos var būt vienlīdz trauksmainas un ka dzīve arī mūsdienu digitālajā vidē ir kaislību pilna.

Tiešraidē no Romas Kolizeja plkst. 22.25 būs vērojams Lielās piektdienas Krusta ceļš. Uzreiz pēc tam, pusnaktī, stāsts par Jēzus Kristus dzīves gaitām, sākot no dzimšanas līdz uzkāpšanai debesīs, režisora Džordža Stīvensa kritiķu atzītajā un vairākkārt apbalvotajā vēsturiskajā drāmā "Pasaules dižākais stāsts" (1965).

Klusajā sestdienā, 30. martā, no plkst. 9.45 – kopābūšanas laiks visai ģimenei ar filmām "Pepija Garzeķe Dienvidjūrā" (1970, režisors Ulle Helbums), "Matilda" (1996, režisors Denijs Devito) un "Laimes lācis" (1985).

Vakara noslēgumā plkst. 21.10 raidījumā "Teātris.zip" Ojārs Rubenis kopā ar režisoru Vari Braslu, aktieriem Mārtiņu Meieru un Diānu Kristu Stafecku apspriedīs Valmieras drāmas teātra izrādi "Es neesmu klaviernieks" – stāstu par leģendāru personību un komponistu Emīlu Dārziņu –, kas LTV pirmizrādē būs skatāms uzreiz pēc tam, plkst. 21.40.

LTV7 skatītājiem Klusajā sestdienā dāvās iespēju iepazīt baleta dejotāju skaisto, bet sūro ikdienu vairākās dokumentālo Latvijas īsfilmu LTV pirmizrādēs. Plkst. 15.50 – režisores Elzas Zorgevicas "Dragonis" (2022), kas stāsta par baleta zvaigzni Ausmu Dragoni un viņas dzīvi dejā. Plkst. 16.05 – "Mūžs baletam" (2022, režisors Roberts Vanags), kas vēsta par Ludmilas Turajevas-Šteinmanes gaitām baleta pasaulē, plkst. 16.20 – režisora Reiņa Ūbeļa dokumentālais stāsts "Valērijs ir mūžīgs" (2022) par aizgājušo laiku Latvijas baletā, savukārt plkst. 16.50 baleta filmu ciklu noslēgs režisora Edgara Kaupera "Stikla kalnā" (2022), kas portretē Latvijas baleta dīvu Ināru Ginteri un nesaudzīgo dzīvi baleta puantēs. 

Pirmās Lieldienas, 31. marts, plkst. 7.05 iesāksies ar jaunu animācijas seriāla "Jakari" sezonu. Rīts turpināsies līksmās un radošās noskaņās ar raidījuma "Tutas lietas" 13. sezonas sākumu – pulkstenim sitot devīto stundu, Tuta un Lapsa kopā ar pašiem mazākajiem skatītājiem veidos krāsainus Lieldienu apsveikumus. Vēlāk plkst. 10.05 ikvienā mājā patiesu prieku un jautrību ienesīs koncertieraksta "Tutas ačgārnā diena" LTV pirmizrāde.

Plkst. 12.00 – Lieldienu dievkalpojums no Rīgas Doma baznīcas, plkst. 13.00 – Romas pāvesta Franciska uzruna "Urbi et Orbi" pilsētai un pasaulei translācijā no Vatikāna, savukārt plkst. 13.30 LTV skatītājus uzrunās arī Latvijas kristīgo konfesiju vadītāji.

Literatūras un kino klasikas cienītājus Pirmajās Lieldienās priecēs filmas, kas veidotas pēc angļu rakstnieces Džeinas Ostinas romānu motīviem – plkst. 15.00 romantiska drāma "Lepnums un aizspriedumi" (2005, režisors Džo Raits) un plkst. 20.30 – melodrāma "Prāts un jūtīgums" (1995, režisors Angs Lī). 

Plkst. 18.20 – grupas "Menuets" 55 gadu jubilejas koncerta LTV pirmizrāde. "Menuets" – tā ir sirdsapziņa, kas dzīvojusi divos gadsimtos un turpinās dzīvot latviešu tautā vēl un vēl. Grupa ne tikai atsauc nostalģiskas atmiņas par aizgājušajiem laikiem, bet arī apliecina to, ka dzīvojam šeit un tagad. Koncertprogrammā iekļautas visu laiku skaistākās un populārākās "Menueta" dziesmas, kuru autors ir Imants Kalniņš: "Viņi dejoja vienu vasaru", "Alvas zaldātiņi", "Dzeguzes balss", "Balāde par Johanu", "Dziesma, ar ko tu sāksies?", "Četri balti krekli" u.c., gan grupas agrīnās dziesmas, kuru autori ir Adrians Kukuvass, Juris Sējāns un Juris Kulakovs.

Plkst. 22.45 LTV pirmizrādīs komponista Riharda Dubras jubilejas koncertierakstu, kurā piedalīsies Valsts Akadēmiskais koris "Latvija" un diriģents Māris Sirmais. Tam izraudzītā programma atspoguļo jubilāra bagātīgo ieguldījumu un meistarību sakrālās mūzikas žanrā, kas aizvien ieņem centrālo vietu viņa daiļradē. Koncertā izskanēs pēdējās divās desmitgadēs tapuši skaņdarbi jauktajam korim "a cappella" ar katoļu liturģijas tekstiem septiņās valodās – vācu, angļu, franču, latīņu, latviešu, latgaliešu un ukraiņu. "Komponists ar mūzikas valodu ir spējis uzburt tik dzīvas ainas, kas klausītājam ļauj vienā skaņdarbā ieraudzīt viduslaiku vīru kora dziedājumu, otrā – komponista vectēvu spēlējam ermoņikas, bet citā – skaudru lūgšanu par nevainīgajiem Ukrainas kara upuriem. Mūsu izaicinājums bija saglabāt mūzikas radīto sajūtu gan katrā dziedātāja, skatītāja un diriģenta tuvplānā, gan kameru "slīdošajās dejās" pa baznīcas velvēm un ērģeļu stabulēm," teic koncertieraksta LTV režisore Zita Kaminska. Koncertā būs dzirdami arī trīs Latvijas pirmatskaņojumi – motetes "Der Sturm", "Herr, bleib bei uns" un "O vos omnes", kā arī pasaules pirmatskaņojums, veltījums tuva drauga piemiņai, – "Lux Aeterna", kas skaņurakstā ieausts pavisam nesen – pašā gada ieskaņā.

Otrajās Lieldienās, 1. aprīlī, plkst. 7.05 – romantiska filma "Keitija Forda. Svētku noskaņa" (2010, režisors Džons Delbridžs). Plkst. 12.10 – animācijas filmas "Kaka, pavasaris un draugi" (2023, režisori Renē Vilbre, Mēlis Aruleps, Oskars Lehemā, Miks Mēgi un Heiki Ernits) LTV pirmizrāde. Tā vēsta par ilgām, draudzību, ģimeni, mīlestību un arī bailēm, maziem un lieliem skatītājiem ļaujot izdzīvot plašu emociju spektru un gūt vērtīgas mācības par dzīvi. Stāstu pilnā diena plkst. 13.20 turpināsies ar režisora Vara Braslas ģimenes filmu "Vectēvs, kas bīstamāks par datoru" (2017), un jau plkst. 15.00 – mākslas filmas "Valsis mūža garumā" (1990, režisore Dzidra Ritenberga) atjaunotā versija divās daļās. 

LTV1  svētku programma noslēgsies plkst. 21.10 ar grupas "Astro’n’out" koncertfilmas pirmizrādi, kas 2023. gada novembrī kļuva par saviļņojošu kopīgu piedzīvojumu gan grupai, svinot savu 20 gadu pastāvēšanu, gan vairāku tūkstošu auditorijai, kas bija klātesoši šajā krāšņajā notikumā. Koncertfilma "Astro’n’out. Arēna Rīga" sniedz muzikālu un vizuālu atskatu uz grupas līdz šim lielāko solokoncertu, kurā izskan gan jaunākā – septītā – studijas albuma "777" dziesmas, gan jau sen zināmi un iemīļoti "Astro’n’out" hiti.

Latvijas Televīzija novēl mīļas un priecīgas Lieldienas!