• Otrdiena, 2020. gada 22. septembris
  • Vārda diena: Maigurs, Mārica, Māris
  • Rīgā +14.0°C, - vējš 0m/s, 761mm Hg, 86%
LSM Bērnistaba

Īpašs raidījums par tradicionālo kultūru – „Noķert tradīciju aiz astes” 28. februārī

 

Piektdien, 28. februārī, pulksten 16.40, LTV1 piedāvās īpašu tradicionālajai kultūrai veltītu raidījumu “Noķert tradīciju aiz astes”. Raidījums vēstīs par kopīgo un atšķirīgo Vidzemes un Dienvidigaunijas mūzikas tradīcijās, instrumentos un spēles tradīciju atjaunošanā, tādejādi aktualizējot identitātes jautājumus - kas es esmu, no kurienes nāku, kādu mantojumu nesu sev līdzi.

Salīdzinājumā ar citām Eiropas tautām mēs varam būt laimīgi, ka vēl varam „noķert aiz astes” prasmi izgatavot mūzikas instrumentus, uz kādiem spēlēja mūsu senči. Varam būt lepni, ka uz tiem spējam muzicēt, tāpat kā to darīja viņi – radīt mūziku, kas ielīksmoja, skumdināja, kas kājām pašām lika diet danču soļus. Taču mūsu lieliskie tautas muzikantu vecmeistari lielākoties jau ir krietni gados. Viņi vairs nespēj rīkot plašas meistarklases, kurās savus amata noslēpumus nodot jaunajiem. Bet, lai vispār spēlētu tautas mūziku, nepieciešami paši mūzikas instrumenti, taču veco meistaru, kuri tādus prastu izgatavot, tikpat kā vairs nav...

Pārdaugavas tautas mūzikas biedrība sadarbībā ar Pilvas (Põlva, Igaunija) pašvaldību un ermoņiku biedrību Lõõtspilliselts ir īstenojusi apjomīgu tautas mūzikas instrumentu spēles tradīciju atjaunošanas programmu, kurā ietverta gan instrumentu izgatavošanas darbnīcu izveide un meistaru mācības, gan jaunu spēles skolotāju sagatavošana. Projekts ir devis krietnu ieguldījumu Vidzemes un Dienvidigaunijas instrumentu spēles tradīciju atjaunošanā.

Projektu „Skaņu māja” atbalsta Eiropas Savienības pārrobežu sadarbības programma Estonia - Latvia, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Latvijas Nacionālais kultūras centrs un Valmieras muzejs.

Raidījums par tradicionālo kultūru “Noķert tradīciju aiz astes”
Redaktore, žurnāliste - Ieva Freinberga
Režisore - Ginta Kaldava
Operators - Dzintars Spriņģis