• Sestdiena, 2021. gada 16. janvāris
  • Vārda diena: Lida, Lidija
  • Rīgā skaidrs, -13 °C, A vējš, 2,06m/s
LSM Bērnistaba

“Lielā zviedra” Lara Strunkes krāsu pasaule - stāsts par gleznošanu

 

Šovakar, 22.aprīlī pulksten 19:30, LTV1 televīzijas pirmizrādi piedzīvos videofilma par izcilo latviešu un arī zviedru gleznotāju Lari Strunki. Tas būs stāsts par gleznošanu – ne ar idejām, ne ar gribu, bet ar krāsām.

Mākslas pazinēji un vērtētāji latviešu gleznotāju Lari Strunki godā par LIELU ZVIEDRU – viņš ir vienīgais latvietis, kurš saņēmis Prinča Eižena medaļu. Zviedrijas Karaliskā Mākslas akadēmija viņam piešķīrusi arī Egrona Lundgrēna medaļu.

Šī gada sākumā izcilais gleznotājs Laris Strunke atzīmēja savu 84.dzimšanas dienu. Viņš joprojām glezno un uz jautājumu par vecumu skarbi atjoko - tas viņu neinteresē, un tur neko nevar mainīt. 2013.gadā Rīgā, galerijā “Mākslas XO”, norisinājās Lara Strunkes personālizstāde. Tās laikā arī dzima ideja par videofilmas veidošanu. Satiekot izcilo gleznotāju, filmas veidotājiem radās vēlme ieraudzīt mākslinieka būtiskos gleznu motīvus: mājas pamatus, mūrus un kāpnes, askētisko ūdenskritumu variācijas, un izpētīt, kur rodas viņa paskarbie krāsu laukumi ar tikai viņam raksturīgo formu un telpas izjūtu.

Laris toreiz atturīgi esot pametis ideju – Gotlandē, kur viņš savā vasaras darbnīcā glezno jau 50 gadus, būs izstāde. Askētiskā darbnīca, kas ierīkota senā ēkā, ir Lara Strunkes gleznošanas iedvesmas vieta. Šeit nav nekā lieka, pat elektrība nav vajadzīga, jo ir ideālā dienas gaisma. Filmas veidotājiem par godu Laris savā darbnīcā uz grīdas izklājis arī pirmo lielo darbu, gleznotu Gotlandē, lai stāsts par gleznošanu varētu sākties.

Gatavošanās Gotlandes darbnīcā 50 gadu personālizstādei, kura notiks pašā salas Dienvidu galā Sundrē mākslas telpā “Ķiršu dārzs”, Lari Strunki no askētiski atturīgā džentelmeņa pārvērš par spožu hepeningu meistaru, kurš ar savām gleznām spēlējas telpā – viņam nav svarīgi, vai darbs, kurš uzgleznots Gotlandē sešdesmitos gados izstādē atradīsies blakus darbam, kas radies tikai pirms pāris dienām un kuram pat krāsa vēl nav nožuvusi – skatītājam būs pašam jāmeklē savi stāsti.

Strunke filmas veidotājus aizveda arī uz Hides akmeņlauztuvēm, kur 1997.gadā viņš savus audeklus  novietoja starp paša apgleznotajām akmens sienām – darbiem bija jāsaplūst un jāsadzīvo ar dabu. Vēl šodien mākslinieks neslēpj saviļņojumu par idejas īstenošanos.

Filmā tiks parādīta arī gleznotāja darbnīca karaļa oranžērijā Stokholmā, kur galvenokārt top Lara Strunkes gleznas. Tieši šeit izcilais gleznotājs stāstīs par telpu, par formu, par horizontu, kuram viņš ļaujas ne tikai gleznās, bet arī slidojot tālu prom pa Stokholmas aizsalušajiem ūdeņiem.   

Videofilmu veidoja režisore un operatore Maija Smildziņa, mākslas zinātniece Laima Slava, žurnāliste Ilze Strenga, montāžas režisors Valdis Zeļonka, producents Gvido Zilūzis, studija “SUDRABACS”.