• Otrdiena, 2021. gada 22. jūnijs
  • Vārda diena: Ludmila, Laimdots, Laimiņš
  • Rīgā skaidrs, +22 °C, DA vējš, 3m/s
LSM Bērnistaba

Televīzijas pirmizrādi piedzīvos režisora Askolda Saulīša dokumentālā filma “Astoņas zvaigznes”

 

Askolda Saulīša dokumentālā filma “Astoņas zvaigznes” 4. maijā – Latvijas Brīvības svētkos – piedzīvos televīzijas pirmizrādi. Tas ir stāsts par cilvēkiem, kurus izaicināja laikmets un, neprasot atļauju, noteica viņu dzīves robežas. Filma ļauj skatītājam ielūkoties latviešu strēlnieku dzīvēs un būt daļai no Latvijai nozīmīgajiem notikumiem.

“Astoņas zvaigznes” var uzskatīt par vēsturiski hronoloģisku pētījumu, kas aptver laiku no strēlnieku bataljonu organizēšanās un pirmajām kaujām līdz Krievijas pilsoņu kara beigām, kad liela daļa strēlnieku atgriezās nesen dibinātajā Latvijas valstī. Filma veidota, izmantojot konkrētu personību dzīvesstāstus. Viens no filmas varoņiem ir scenārija līdzautora Daiņa Īvāna vecāsmātes brālis Pēteris Lapainis, kurš ieņēmis nozīmīgu lomu leģendārajos strēlnieku laikos. Pārējie filmas varoņi ir brīvprātīgais latviešu strēlnieks Voldemārs Ābeltiņš, virsnieks Kārlis Goppers, pulkvedis Frīdrihs Briedis, komandieris Jukums Vācietis, virsnieks Pēteris Dardzāns un režisora vecāmāte Milda Katrīne Saulīte.

Filmas varoņu dzīvesstāsti papildināti ar vēsturnieku intervijām, unikālām fotogrāfijām no arhīvu, muzeju un privātajām kolekcijām. “Astoņu zvaigžņu” skaņu celiņu, kas rada vēl personīgāku klātbūtnes sajūtu, veidojis komponists un skaņu režisors Jānis Brunovskis. Stāstu virza divas izteiksmīgas balsis skaņu celiņā. Andra Keiša balss stāsta par faktuālo laika distanci starp notikumiem, bet Valdis Vanags lasa fragmentus no iepriekš minētā latviešu strēlnieka Pētera Lapaiņa dienasgrāmatām un vēstulēm, parādot vienkāršā strēlnieka pārdzīvojumus un ikdienu.

Dokumentālās filmas par latviešu nācijas pašapzināšanās procesa spilgtāko un traģiskāko parādību – latviešu strēlniekiem – televīzijas pirmizrāde LTV1 ēterā būs vērojama jau 4. maijā, plkst. 18.40, savukārt interneta televīzijas kanālā VISIEMLTV.LV plkst. 21.40 to varēs vērot skatītāji visā pasaulē. Filma “Astoņas zvaizgnes” tapusi Nacionālā Kino centra programmas “Latvijas filmas Latvijas simtgadei” ietvaros.