• Svētdiena, 2020. gada 25. oktobris
  • Vārda diena: Beāte, Beatrise
  • Rīgā +14.0°C, - vējš 0m/s, 761mm Hg, 86%
LSM Bērnistaba

Grāmatu saraksts

Atbalstītāji


Kāpēc pieaugušajiem der lasīt bērnu grāmatas!

Jo cilvēki, dēliņ, pārtiek no iedomām, un tās ir vadāmas. Šī ir vienīgā patiesā vara.
Mihails Ende

Pavisam nesen sociālajos tīklos klīda neliela ziņa, kurā kāds tētis bija nofotografējis izvilkumu no Dž. K. Roulingas "Harija Potera" un pierakstījis tai līdzās, ka lasot priekšā bērniem, veiksmīgi var attīstīt verbālo aparātu! Pārbaudīt šī apgalvojuma patiesumu var gluži vienkārši - jāņem rokā kāda bērnu grāmata un jācenšas skaļi nolasīt kāda grāmatas lapa. Graogrammāni, Atreji, Fuhūri, Ksaīdes u.c. darīs savu. Ticu, ka jūsmājās bērnu grāmatas atrast nebūs grūti, jo, piemēram, "Hariju Poteru" nereti lasa ne vien bērni, bet arī pieaugušie, turklāt vairākkārt! Es pat zinu kādu jaunu latviešu valodas un literatūras skolotāju, kura reiz ļoti labprāt sarīkotu tematisko ballīti par godu Dž. K. Roulingas grāmatām. Vai tāpēc kādam būtu nosodoši jākrata ar pirkstu un jārājas? Sak' pieaugušajiem jau nu gan būtu jālasa kas nopietnāks.

Kādā rakstā, kuru mums iesūtīja Lielās Lasīšanas skatītāji, atradām vairākus interesantus argumentus, kas paskaidro, kāpēc pieaugušajiem būtu jālasa bērniem domāta literatūra, vai vismaz nebūtu jākaunās par tās lasīšanu. Piedāvājam jums ielūkoties minētā raksta galvenajās domās, kas papildinātas ar mūsu pašu viedokļiem.

Daudzi, kolīdz kļūst pieauguši, literatūru uztver kā prāta treniņu, kad grāmatas kvalitāte ir mērāma tās sarežģītībā un intelektuālajos jaunumos, ko lasītājs pēc grāmatas izlasīšanas ieguvis. Respektīvi - jo enciklopēdiskāka grāmata, jo tā ir labāka. Tādējādi apgalvojot, ka lasīt vajag, lai intelektuāli pieaugtu. Nevar nepiekrist, protams, bet kā tad ar emocionālo pieaugšanu? Un te nu rodas strīdīgs jautājums - daži lasa nevis pienākuma dzīti, ko, kā pēc raksta var spriest, pārstāv tie lasītāji, kas bīstas paņemt savās rokās grāmatas, kas neatbilst viņu intelektuālajam līmenim (ir pārāk vienkāršas), bet tāpēc, ka viņu dvēseles alkst lasīt un uzzināt ko jaunu, sekojot līdzi aizraujošam grāmatas sižetam. Turklāt, lai cik tas arī dīvaini varbūt neizklausītos, tieši bērnu grāmatas ir tās, kuras mūs vēl var pārsteigt nesagatavotus! Ļoti liela daļa t.s. nopietnās literatūras tiek rakstīta, balstoties noteiktos kanonos. Jā, katrā romānā saturs tiek kā personiski paspilgtināts, tādējādi to darot atšķirīgu no citiem, bet, ja godīgi pavērtējam, pat liela daļa kriminālromānu mūsdienās ir tādi, kuru iznākumu mēs zinām, tiekot grāmatas lasīšanā līdz pusei! Savukārt bērnu literatūra ne vien stāsta mums, pieaugušajiem, par nebijušiem vai sen aizmirstiem iztēles līkločiem, kas nudien, nepārprotami katru reizi ir kas absolūti jauns un negaidīts, turklāt pasniegts vienkāršā un nepiespiestā veidā.

Tāpēc, pieaugušie! Nekautrēsimies lasīt bērnu literatūru, jo tādējādi mēs pieaugsim ne vien intelektuāli, bet arī emocionāli, turklāt varam to darīt līdz ar mūsu bērniem :)

Veiksmes!
Lielās Lasīšanas komandaPievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!

Skaties Lielās lasīšanas finālu 16.novembrī 21:40 LTV 1 ! Balso par savu mīļāko grāmatu!

Kas ir Lielā Lasīšana

Lielā Lasīšana ir raidījumu cikls, kura galvenais mērķis ir noskaidrot Latvijas iedzīvotāju mīļāko daiļliteratūras grāmatu un atgādināt, cik bezgalīgi daudz bagātību slēpjas aiz bezgalīgi daudziem grāmatu vāciņiem.

Lasīt vairāk

Kā norisinās Lielā Lasīšana

No 19.janvāra līdz 16.februārim skatītājiem ir iespēja balsot par vienu līdz piecām iecienītākajām grāmatām, tādējādi izveidojot grāmatu TOP 100. Līdz 27.aprīlim no grāmatu simtnieka būs iespēja balsot par trim mīļākajām grāmatām, izveidojot grāmatu TOP 21. No 27.septembra līdz 7.novembrim ar grāmatu TOP 21 iekļuvušajām grāmatām skatītājus iepazīstināsim detalizētāk, iknedēļas raidījumos, lai līdz 14.novembrim, balsojot par vienu grāmatu no TOP 21, mēs iegūtu grāmatu TOP 5. Savukārt 16.novembrī, raidījuma finālā, telefonbalsojumā noskaidrosim, kura tad galu galā ir Latvijas iedzīvotāju mīļākā daiļliteratūras grāmata.

Lasīt vairāk

Raidījumu cikls ir Rīga 2014 - Eiropas kultūras galvaspilsēta notikums