• Svētdiena, 2020. gada 25. oktobris
  • Vārda diena: Beāte, Beatrise
  • Rīgā +14.0°C, - vējš 0m/s, 761mm Hg, 86%
LSM Bērnistaba

Grāmatu saraksts

Atbalstītāji


Nošu lasīšana

Tā kā jau labu laiciņu Rīgu ir pārpludinājuši ap 20 000 koristu no 70 pasaules valstīm, pārstāvot tās 8. Pasaules koru olimpiādē, priecējot ikvienu ar savām dziesmām un priekšnesumiem, nolēmām uzrakstīt jums no vairāk par Lielo Nošu Lasīšanu.

Mums, protams, viss šķiet bezgala skaisti un vienkārši. Nu, piemēram, mums zvilnot kādā no Rīgas parkiem, pēkšņi netālu atskan daudzbalsīgas dziesmas. Lai noskaidrotu, kas par lietu, mēs pārveļamies uz otriem sāniem un redzam – jā, tepat netālu balsis iemēģina kāds no koriem, jo vakarā paredzēta uzstāšanās. Mēs novērtējam viņu krāšņos kostīmus, lēšam, ka tie izskatās gana eksotiski, apdomājam iespēju aiziet uz koncertu un turpinām it kā fonā klausīties bezgala skaistu mūziku. Sarežģītu mūziku. Kuru apguvē šis un visi pārējie koru simti un tūkstoši to dalībnieku ieguldījuši neatsverami daudz darba un laika.

Mūzikas pieraksts ir sava veida valoda, kas ir attīstījusies gadu tūkstošu garumā, un, piemēram, tas mūzikas pieraksts, kuru mēs atpazīstam un lasām mūsdienās, ir apmēram 300 gadus sens. Mūziku pieraksta ar simboliem, kas reprezentē kādu attiecīgu skaņu – sākot no notīm, nošu atslēgām, dziesmas ritma, ātruma, līdz dažādiem toņkārtas maiņas simboliem un skaņdarba izteiksmi paskaidrojošiem vārdiem.

Ja tamdēļ, lai iemācītos lasīt grāmatas, jāiemācās alfabēts un tad savilkt kopā burtiņus, tad ar mūzikas lasīšanu ir mazliet piņķerīgāk. Jāzina, ka nošu līnijas ir piecas, ka visas notis no zemākās līdz augstākajai ir iedalītas gammās, kas sastāv no astoņām notīm, jāiemācās nošu garumi un pieraksti (ceturtdaļnotis, astotdaļnotis, trioles u.tml.), jāpamana dažādi toņkārtu paaugstinoši vai pazeminoši simboli. Un, it kā ar to nebūtu jau gana, ir vēl gana daudz eksperimentālās mūzikas komponistu, kas, cenšoties atrast jaunus izteiksmes veidus, nonākuši pie arvien jauniem mūzikas pieraksta veidiem, kuru rezultātā nošu pieraksts nereti atgādina abstrakto mākslu.

Tāpēc novērtēsim iespēju, kas mums ir dota, un apmeklēsim Koru olimpiādes koncertus! Jo līdz 19.jūlijam to vēl ir iespējams pagūt izdarīt. Dziedāsim! Jo mums taču tīri labi patīk, ka tiekam dēvēti un uztverti kā dziedātāju tauta. Un lasīsim! Jo lasīšana ir viens no labākajiem veidiem, kā kvalitatīvi pavadīt savu brīvo laiku.

Veiksmi!
Lielās Lasīšanas komandaPievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!

Skaties Lielās lasīšanas finālu 16.novembrī 21:40 LTV 1 ! Balso par savu mīļāko grāmatu!

Kas ir Lielā Lasīšana

Lielā Lasīšana ir raidījumu cikls, kura galvenais mērķis ir noskaidrot Latvijas iedzīvotāju mīļāko daiļliteratūras grāmatu un atgādināt, cik bezgalīgi daudz bagātību slēpjas aiz bezgalīgi daudziem grāmatu vāciņiem.

Lasīt vairāk

Kā norisinās Lielā Lasīšana

No 19.janvāra līdz 16.februārim skatītājiem ir iespēja balsot par vienu līdz piecām iecienītākajām grāmatām, tādējādi izveidojot grāmatu TOP 100. Līdz 27.aprīlim no grāmatu simtnieka būs iespēja balsot par trim mīļākajām grāmatām, izveidojot grāmatu TOP 21. No 27.septembra līdz 7.novembrim ar grāmatu TOP 21 iekļuvušajām grāmatām skatītājus iepazīstināsim detalizētāk, iknedēļas raidījumos, lai līdz 14.novembrim, balsojot par vienu grāmatu no TOP 21, mēs iegūtu grāmatu TOP 5. Savukārt 16.novembrī, raidījuma finālā, telefonbalsojumā noskaidrosim, kura tad galu galā ir Latvijas iedzīvotāju mīļākā daiļliteratūras grāmata.

Lasīt vairāk

Raidījumu cikls ir Rīga 2014 - Eiropas kultūras galvaspilsēta notikums