Kino kritiķe, LTV kultūras žurnāliste un raidījuma “Rolanda Kalniņa gadsimts” scenārija autore Daira Āboliņa norāda, ka Rolanda Kalniņa liktenis ir bijis ļoti sarežģīts. “Panākumi viņu visretāk ir sasnieguši tieši tajā brīdī, kad viņš filmu ir radījis. Bet jāatzīst, ka Rolanda Kalniņa filmām laiks nāk par labu. Tajās ir kaut kāds slēpts, iekšējs un stabils kodols, kurš ļauj tās saglabāt un padarīt saprotamas citām paaudzēm.” 

“Rolands Kalniņš ir unikāla parādība Latvijas un pasaules kino vēsturē – un tas nav pārspīlēti teikts. Viņš ir vienīgais man zināmais kino režisors, kurš nesvin savu pirmo, otro vai desmito filmu starptautiskos kino festivālos, bet gan 95 gadu vecumā tiek pasludināts par kino klasiķi Kannu kinofestivālā. Viņa darbi ir iekļauti 60. gadu filmu retrospektīvās, un filma “Četri balti krekli” tur ir tāda pati pērle, kādas ir tā perioda klasisko režisoru filmas.” – Daira Āboliņa. 

Raidījums “Rolanda Kalniņa gadsimts” ir stāsts par režisoru, kurš caur saviem kinodarbiem ir izstāstījis savu Latvijas stāstu – neko nepadarot tikai melnu vai baltu, tikai labu vai sliktu. Rolands Kalniņš ir cilvēcisko nianšu meistars, kurš visos laikos saglabājis ironisko toņkārtu gan attieksmē pats pret sevi, gan savos ekrāna tēlos. 

Smeldzīgais Marģera Zariņa tango, liriskais Imanta Kalniņa “Viņi dejoja vienu vasaru”, Eduarda Rozenštrauha “Zilais lakatiņš” ir veselas paaudzes traģisko zaudējumu simbols, un vienlaikus tie ir citāti no Rolanda Kalniņa filmām. Spožs prāts, interese par dzīvi un kino ļāvusi Rolandam Kalniņam saglabāt savu personības inteliģenci caur ne vienmēr vienkāršo ikdienu. Ir gods būt laikabiedriem un uzklausīt sirmo režisoru, tuvojoties viņa simtgadei. 

“Rolanda Kalniņa gadsimts” režisore Agita Cāne-Ķīle: “Rolands Kalniņš vienmēr ļoti iedvesmo – tā ir tikšanās ar leģendāru, bet tajā pašā laikā ar cilvēciski vienkāršu, pat kautrīgu, ļoti inteliģentu un zinošu cilvēku. Mēs viesojāmies pie režisora vien dažus mēnešus pirms simtgades un satikām nevis dzīves un gadu nastas nogurdinātu večuku, bet vīru ar asu prātu un dziļu interesi par visu šobrīd pasaulē notiekošo, kura attieksme un pašcieņa patiesi aizrauj.” 

Pēc īpaši jubilejai veltītā raidījuma, plkst. 21.35, rādīs mākslas filmu “Četri balti krekli” (1967, rež. Rolands Kalniņš), kas ir viena no pazīstamākajām Rolanda Kalniņa spēlfilmām ar sarežģītu filmas uzņemšanas likteni. Filma uzņemta 1967. gadā, taču savas brīvdomības, jauneklīgās enerģijas un dzēlīgās ironijas dēļ Latvijā pilnvērtīgu ekrāna dzīvi uzsāka tikai 20 gadus pēc tās uzņemšanas. Līdz tam tā tika nolikta plauktā un izslēgta no Latvijas kino procesiem. Filmas scenārijs veidots pēc Gunāra Priedes lugas “Trīspadsmitā” motīviem. Lomās: Uldis Pūcītis, Dina Kuple, Līga Liepiņa, Arnolds Liniņš, Pauls Butkēvičs u.c.

Plkst. 22.55 – mākslas filma “Piejūras klimats” (1974, rež. Rolands Kalniņš). Stāsts par trim jauniešiem – Ēriku Riekstiņu, Hariju Ozolu un Gunti Ruģēnu, kuri strādā Gāzes pārvaldē, tomēr prāts viņiem vairāk nesas uz izklaidēm. Pludmalē Ēriks, uzdodoties par apavu fabrikas galveno inženieri, iepazīstas ar skaistu meiteni Dainu, kura, kā izrādās, ir gāzes kantora jaunā inženiere. Vēlāk Ēriks un Daina satiekas amatierteātra izrādē, atveidojot Kleopatras un Antonija lomu. Lomās: Dzintars Veits, Pēteris Liepiņš, Ivars Kalniņš, Svetlana Bless, Helga Dancberga, Uldis Dumpis, Edgars Liepiņš, Arnolds Liniņš, Miervaldis Ozoliņš, Elza Radziņa, Regīna Razuma, Velta Straume, Juris Strenga, Rolands Zagorskis, Anda Zaice, Ansis Epners, Uldis Pauzers, Eižens Ivanovs u.c.

Savukārt plkst. 23.35 – mākslas filma “Akmens un šķembas” (1966, rež. Rolands Kalniņš), kur trīs draugus – Jāni, Zigi un Ričardu – Otrā pasaules kara laikā iesauc latviešu leģionā. Viņi cīnās Volhovas purvos. Zigis krīt, mēģinādams pāriet padomju armijas pusē. Divdesmit gadus vēlāk satiekas abi pārējie draugi. Jānis ir palicis Latvijā, Ričards iebrauc dzimtenē no ārzemēm. Kara laikā, lai glābtu draugu, viņš nošāva sarkanarmieti, bet tagad saprot, ka zaudējis visu – Antras mīlestību, draugu un dzimteni. Lomās: Antra Liedskalniņa, Harijs Liepiņš, Eduards Pāvuls, Pauls Butkēvičs u.c.

Raidījums “Rolanda Kalniņa gadsimts” (2022) un režisora Rolanda Kalniņa mākslas filmu cikls būs skatāms 7. maijā no plkst. 21.05 LTV1 un REplay.lv.